Litomyšl, Svitavy a Moravská Třebová leží ve III. sněhové oblasti s charakteristickým zatížením sněhem na zemi 1,5 kN/m², Polička a Šumperk ve IV. oblasti s 2,0 kN/m² (ČSN EN 1991-1-3, sněhová mapa ČHMÚ). Na střeše pergoly 4×3 m je to rozdíl mezi 1,8 a 2,4 tunami mokrého sněhu – proto na Poličsku dáváme krokve 80×200 mm po 60 cm tam, kde v Litomyšli stačí 60×160 mm po 80 cm. K tomu se přidává vítr, který u otevřené konstrukce namáhá kotvení víc než sníh. Článek vysvětluje, jak sněhovou oblast zjistit, jak se přepočítává na střechu a co to znamená pro průřezy, sklon a ztužení.
Stručně
- Sněhové oblasti ČR (sk na zemi): I 0,7 · II 1,0 · III 1,5 · IV 2,0 · V 2,5 kN/m² (ČSN EN 1991-1-3).
- Litomyšl, Svitavy, Mor. Třebová, Ústí n. O.: III. oblast · Polička, Šumperk: IV. · Vysoké Mýto, Zábřeh, Chrudim, Mohelnice: II.–III.
- Střecha 4×3 m nese ve III. oblasti až 1,8 t sněhu, ve IV. 2,4 t – krokve 60×160 vs. 80×200 mm.
- Polykarbonát se sklonem 6–8° sníh drží; tašky od 25° ho sesouvají – nad vchod patří sněhová zábrana.
- Vítr: pevná stěna na západ, pásky v rozích, kotvy M12 v patkách nad terénem – sání zvedne nepřikotvenou pergolu.
Co je sněhová oblast a kde zjistím tu svoji?
Norma ČSN EN 1991-1-3 (Eurokód 1, zatížení sněhem) dělí Českou republiku do osmi sněhových oblastí podle charakteristického zatížení sněhem na zemi, značeného sk. Je to hodnota, kterou sníh překročí v průměru jednou za 50 let – ne běžná zima, ale ta, na kterou má konstrukce vydržet. Mapa vychází z dlouhodobých měření ČHMÚ a její aktuální podoba je veřejně na snehovamapa.cz, kde zadáte adresu a dostanete oblast i hodnotu pro konkrétní parcelu. Hranice oblastí kopírují nadmořskou výšku a návětrné svahy, proto se mohou lišit i mezi sousedními obcemi.
| Sněhová oblast | sk (kN/m²) | Odpovídá vrstvě | Města v našem regionu (orientačně) |
|---|---|---|---|
| I | 0,7 | ≈ 35 cm prachového / 12 cm mokrého sněhu | nížiny Polabí (u nás se nevyskytuje) |
| II | 1,0 | ≈ 50 cm / 17 cm | Chrudim, Mohelnice, nižší části Vysokého Mýta a Zábřehu |
| III | 1,5 | ≈ 75 cm / 25 cm | Litomyšl, Svitavy, Moravská Třebová, Ústí nad Orlicí, Jevíčko, Březová nad Svitavou |
| IV | 2,0 | ≈ 100 cm / 33 cm | Polička, Šumperk, vyšší polohy Lanškrounska a Českotřebovska |
| V a víc | 2,5–4,0+ | ≈ 125 cm a víc | hřebeny Jeseníků, Králický Sněžník, Žďárské vrchy |
Přiřazení měst je orientační z naší praxe – Lanškroun a Česká Třebová mají části ve III. i ve IV. oblasti, u Poličky rozhoduje, zda stavíte v centru (555 m n. m.) nebo v Telecím a Bystrém výš. Před výrobou každé konstrukce si oblast ověříme pro konkrétní adresu a dimenze zapíšeme do výkresu.
Kolik sněhu skutečně leží na střeše pergoly?
Zatížení na střeše se z hodnoty na zemi přepočítává tvarovým součinitelem μ, který je u střech se sklonem do 30° roven 0,8 (sníh se zčásti odfouká a sesune). Pro pergolu 4×3 m s pultovou střechou 8° tedy platí:
| III. oblast (Litomyšl) | IV. oblast (Polička) | |
|---|---|---|
| Zatížení na střeše (0,8 × sk) | 1,2 kN/m² ≈ 120 kg/m² | 1,6 kN/m² ≈ 160 kg/m² |
| Střecha 12 m² celkem | ≈ 1,45 t (s plnou hodnotou sk až 1,8 t) | ≈ 1,9 t (až 2,4 t) |
| Na jednu ze 4 krokví po 80 cm | ≈ 360 kg | ≈ 480 kg |
| Na jeden ze 4 sloupků | ≈ 450 kg + vlastní hmotnost | ≈ 600 kg + vlastní hmotnost |
U pergoly kotvené k domu je to ještě horší: sníh, který sjede ze střechy domu, se navrší na pergolu u fasády – norma s tím počítá součinitelem pro návěje a v praxi to znamená, že krokve u zdi nesou dvojnásobek. Právě tam praskají levné pergoly z hobby marketu s krokvemi 50×100 mm.
Mokrý sníh je těžší, než vypadá. Čerstvý prašan má 70–100 kg/m³, uležený sníh 250–350 kg/m³, mokrý sníh po oblevě a dešti 400–500 kg/m³. Deset centimetrů mokrého sněhu s vodou na polykarbonátu se sklonem 6° je 50 kg/m² – a v březnu k tomu přijde další sněžení. Většina zřícených pergol padá v březnu, ne v lednu.
Jaké průřezy krokví a sloupků na jaký rozpon?
Následující tabulka shrnuje dimenze, které používáme u smrkových hranolů KVH C24 při rozteči krokví 60–80 cm a střeše z polykarbonátu nebo plechu. Jsou to orientační dimenze z naší praxe pro typové rozměry; u atypických rozponů, taškové střechy, sedlových krovů a hliníkových systémů posuzuje konstrukci statik nebo výrobce.
| Rozpon krokve | III. oblast, rozteč 80 cm | IV. oblast, rozteč 60 cm | Sloupek |
|---|---|---|---|
| do 2,5 m | 60×140 mm | 60×160 mm | 120×120 mm |
| do 3,0 m | 60×160 mm | 80×180 mm | 120×120 mm |
| do 3,5 m | 80×180 mm | 80×200 mm | 120×120 mm |
| do 4,0 m | 80×200 mm | 80×220 mm nebo BSH 100×200 | 140×140 mm |
| vaznice bez sloupku 6 m (carport) | BSH 120×240 mm | BSH 140×280 mm nebo střední sloupek | 140×140 mm |
Taškovou střechu (vlastní hmotnost 45–55 kg/m² oproti 4 kg/m² u polykarbonátu) počítáme zvlášť – krokve jdou o jeden stupeň výš a sklon musí být alespoň 22–25°. U lepených hranolů BSH lze rozpony o 15–20 % zvětšit při stejném průřezu, proto je používáme u zastřešení teras a dvojitých carportů (Jaké dřevo na pergolu).
Jaký sklon střechy sníh udrží a jaký ho sesune?
Polykarbonát a trapézový plech se u pergol kladou se sklonem 6–8°, který sníh na střeše drží – konstrukce tedy musí unést celou vrstvu, ale sníh nesjede na terasu ani na zaparkované auto. Tašky vyžadují sklon 22–25° a víc; z takové střechy sníh při oblevě sjede naráz, což je 200 kg ledu na hlavu nebo na kapotu. Proto u sedlových střech carportů a altánů nad vchod a nad stání montujeme sněhové zábrany (protisněhové háky nebo trubkovou zábranu), stejně jako na domě.
U pergoly kotvené k domu myslete i na střechu domu nad ní: sníh a led ze sedlové střechy sjíždějí na pergolu. Buď má dům sněhové zábrany, nebo pergolu dimenzujeme na návěj – a nikdy pod ni nedáváme čirý polykarbonát 6 mm, který led prorazí.
Proč pergolu víc ohrožuje vítr než sníh?
Sníh tlačí konstrukci dolů – tam ji drží sloupky a patky. Vítr ji zvedá: proudí pod otevřenou střechou, na horní straně vzniká podtlak a střecha 12 m² při nárazu 30 m/s (108 km/h) vyvine sání 0,6–0,9 kN/m², tedy 700–1 000 kg tahem nahoru. Nepřikotvená pergola postavená na dlaždicích se při vichřici zvedne, otočí a spadne na dům. Tomu bráníme třemi věcmi:
- Kotvení proti tahu: nastavitelné patky se závitem M20 zabetonované v patce do nezámrzné hloubky a sloupek přišroubovaný svorníky M12 – ne hmoždinky v dlažbě (Základy pod pergolu).
- Ztužení proti kymácení: pásky 80×80 mm v každém rohu mezi sloupkem a vaznicí, u sedlových střech kleštiny; u pergoly k domu drží podélné ztužení nástěnná vaznice.
- Pevná stěna na návětrné straně: na Svitavsku, Litomyšlsku i v Zábřehu převažuje západní a severozápadní proudění (Hřebečský hřbet a Svitavská pahorkatina je zesilují). Boční stěna zastřešené terasy patří na západ, posuvné stěny na jih a východ.
U hliníkových bioklimatických pergol řeší vítr senzor, který při 40–60 km/h lamely automaticky otevře, aby střecha nepracovala jako plachta; screenové rolety se stahují do vodicích lišt a nad 50 km/h se mají zatáhnout.
V Poličce jsme v roce 2024 vyměňovali krokve pergoly, kterou majitel koupil jako stavebnici od výrobce z Polabí: krokve 50×120 mm na rozpon 3,3 m, rozteč 90 cm. V Kolíně by vydržela, v Poličce se po březnovém sněhu prohnula o 6 cm a polykarbonát vypadl z profilů. Dimenze pergoly není univerzální – patří k místu, kde stojí.
Co to znamená pro cenu a pro stavebnici?
Silnější krokve a menší rozteč zvedají cenu konstrukce pro IV. sněhovou oblast o 8–12 % – u pergoly 4×3 m zhruba o 3 000 – 6 000 Kč. Je to nejlevnější pojištění, jaké u pergoly existuje. U stavebnice dostanete výkres s dimenzemi podle vaší obce; když posíláme stavebnici do jiného kraje, řídíme se sněhovou oblastí v místě montáže, ne u nás v dílně. Přehled cen podle rozměru a materiálu je v ceníku s kalkulačkou, kde IV. oblast zaškrtnete jako samostatnou položku.
Shrnutí
- Sněhovou oblast ověřte pro konkrétní adresu na snehovamapa.cz; Litomyšlsko je III (1,5 kN/m²), Poličsko a Šumpersko IV (2,0 kN/m²).
- Na střeše 4×3 m leží až 1,8–2,4 tuny mokrého sněhu; krokve 60×160 mm ve III. oblasti, 80×200 mm ve IV.
- Polykarbonát 6–8° sníh drží, tašky od 25° ho sesouvají – nad vchod sněhové zábrany.
- Vítr zvedá otevřenou střechu silou až 1 tuny: kotvy M12 v patkách, pásky v rozích, pevná stěna na západ.
- Dimenze pro IV. oblast zdraží pergolu o 8–12 %; u stavebnice ji dimenzujeme podle místa montáže.
Chcete pergolu, carport nebo domek – na klíč, nebo jako stavebnici? Zaměříme zdarma na Litomyšlsku, Svitavsku a v okolí, stavebnice posíláme po celé ČR. Do 48 hodin pošleme výkres a cenu obou provedení. Poslat nezávaznou poptávku →